Niepełnosprawny w hotelu, jak to jest?

Od 5 sierpnia tego roku z powodu wypadku, który niestety mi się przydarzył jestem zmuszona poruszac sie na wózku inwalidzkim (tymczasowo). Nigdy wcześniej nie zastanawialam sie z jakimi problemami  musza borykac sie osoby niepelnosprawne, które na co dzień znajduja na swojej drodze miejsca niedostępne i bariery architektoniczne.

Do napisania tego postu zainspirował mnie artykuł “Niedostępne Hotele” który znalazłam we wrześniowym magazynie “Hotelarz”. Postanowiłam “wykorzystać” swoja aktualna sytuacje aby na własnej skórze przekonać się jak wyglada sytuacja osób z ograniczeniami ruchu w hotelach i czy sa one im przyjazne . Hotelem w którym sie zatrzymałam byl niedawno otwarty Mercure Krakow Stare Miasto, znajdujacy sie w moim pięknym mieście, Krakowie. Hotel zlokalizowany jest kilkanaście metrów od Galerii Krakowskiej w której znajduje się ròwnież dworzec kolejowy. Droga z Galerii do Hotelu Mercure jest łatwa do pokonania dla osob na wózkach. Windy w Galerii  i ulica przed nia, sa również dla nich przystosowane. Z Hotelu do Rynku Głównego jest dosłownie “rzut beretem” i nie ma probemu aby dojechać tam na wózku. Więcej o samym Hotelu Mercure- już wkrótce na moim blogu!

IMG_3794.jpg

Wchodzac do hotelu mamy do dyspozycji drzwi wejściowe które otwieraja sie po naciśnięciu guzika, oprócz tego sa jeszcze drzwi obrotowe. Po przybyciu do recepcji (byłam razem z siostra) zostałyśmy wspaniale przywitane i zaproszone do naszego pokoju. Wcześniej oczywiście zarezerwowałam pokój przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Bardzo uprzejmy i pomocny pan Grzegorz Zygmunt (Guest Experience Manager) wyjaśnił nam jakie udogodnienia znajduja się w naszym pokoju. Dzięki temu byłyśmy gotowe aby sprawdzić te ułatwienia i zwiedzić hotel.

Pokój nie był zlokalizowany przy samej windzie, ale korytarze w hotelu sa szerokie, co nie sprawia żadnej trudności w poruszaniu się. Wykładzina dywanowa (bardzo piękna) nie jest zbyt miękka, co pozwala swobodnie poruszać się na wózku. W hotelu Mercure Krakow Old Town znajduja się aż 3 pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Pokój byl wystarczajaco duży aby bez problemu przemieszczać się po nim na wózku. Szerokie drzwi a także przystosowany do wózków próg drzwi nie utrudnia wchodzenia i wychodzenia z pokoju.

IMG_3924.jpg

W pokoju znajdowało się łóżko typu Queen i było wysokie co pomagało mi przemieścić sie na nie bezpośrednio z wózka. Schodzenie również nie sprawiało żadnych problemów!

IMG_3792.jpg

Od kiedy poruszam się na wózku wiem, że odpowiednio przystosowana łazienka znacznie ułatwia życie niepełnosprawnym. Hotel Mercure Krakow Old Town  przygotował łazienkę, która “przerosła” wszelkie moje oczekiwania – byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. W samym pokoju znajduje się sporo przycisków, dzieki ktorym można zaalarmować lub przywołać recepcje w razie problemów lub sie z nimi skomunikowac (nad recepcja sa specjalne lampki, które się świeca kiedy gość potrzebuje pomocy). Takie przyciski znajdziemy również w toalecie.

Duża i przestronna łazienka w której znajduje się sedes z poręczami i uchwytani które pomagaja przy siadaniu i wstawaniu. Łazienka jest utrzymana w pięknych szarych i białych kolorach. BRAWO ZA DESIGN!

IMG_3774.jpg

W łazience znajdziemy również bardzo duży prysznic z wygodnym siedziskiem, który utrzymuje ciężar do 200 kg. Bateria prysznicowa znajduje sie tuż obok siedziska. Kafelki pod prysznicem nie sa zbyt śliskie przez co możemy sie kapac bez obaw przed poślizgnięciem.

Umywalka jest również przystosowana do wózka. Nie zajmuje dużo miejsca i ma specjalne uchwyty, których można złapać się i przytrzymać. Lustro ma również specjalna “raczkę” dzięki której można je regulować.

IMG_3779.jpg

Samo “podróżowanie” po hotelu jest bardzo łatwe! Nie ma żadnych progów których nie mogłabym przekroczyć. Winda nie jest duża, ale wystarczajaca aby pomieścić wózek inwalidzki a także 3-4 inne osoby.

IMG_3810.jpg

W samym lobby jest dużo miejsca. Można swobodnie przemieszczać się na wózku, który można ustawić koło kanapy lub foteli aby miło spędzić czas z rodzina lub przyjaciółmi.

img_3873

W czesci otwartego lobby znajdziemy restauracje Winestone ze wspaniała obsługa i bardzo miłym Managerem. W restauracji sa stoły o różnej wysokości, przez co bez problemu znalazłam idealne dla siebie miejsce do którego miałam łatwy dobry dostęp. Wszystkim polecam ten wspaniały drewniany stół, który jest najpiękniejszym akcentem.

IMG_3935.jpg

Chciałabym jeszcze raz podkreślić, że profesjonalni, pomocni i grzeczni pracownicy w Hotelu Mercure znacznie ułatwiaja życie swoim gościom, szczególnie tym z problemami zdrowotnymi. Uśmiech jest wizytówka każdego pracownika tego hotelu. Od razu widać ze jest to świetnie dobrany zespół “prawdziwych hotelarzy”.

Już wkrótce więcej o nowo otwartym Mercure Krakow Stare Miasto!

IMG_3886.jpg

Dziękuje,

Kasia Walkow

Life is a hotel Facebook fan page

4 comments

  1. Pingback: Feel like a King at Mercure Krakow Old Town | Life is a hotel

  2. Pingback: Spotkanie z Królowa w Mercure Kraków Stare Miasto | Life is a hotel

  3. Pingback: Recenzja Hotelu: Mercure Kraków Stare Miasto - Life is a hotel

  4. Pingback: Hotel Review & Photos: Mercure Krakow Old Town - Life is a hotel

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: